2592061212
Νικήσιανη, 64001, ΚΑΒΑΛΑΣ
mail@dim-nikis.kav.sch.gr

Golden Compass

To etwinning project “ GOLDEN COMPASS” είναι ένα βραβευμένο με Εθνική και Ευρωπαική Ετικέτα Ποιότητας έργο που αφορά τη δημιουργία ψηφιακής, μηνιαίας, συνεργατικής εφημερίδας στην αγγλική γλώσσα. Στο έργο συμμετείχαν 63 εκπαιδευτικοί και μαθητές που φοιτούν σε σχολεία από 12 χώρες της Ευρώπης. Η θεματολογία της κάθε εφημερίδας ήταν κοινή για όλους τους μαθητές και σχετική με την προβολή του τόπου τους και της πολιτισμικής κληρονομιάς της κάθε χώρας όπως είναι οι τοπικές συνταγές, προϊόντα, σημαντικές προσωπικότητες, ήθη και έθιμα, μνημεία, ναοί, κάστρα, άσματα, ποιήματα ,χοροί κ.α. Οι μαθητές, χρησιμοποιώντας τις Νέες Τεχνολογίες της Πληροφορικής και των Επικοινωνιών επικοινώνησαν, συνεργάστηκαν, ήρθαν σε επαφή , αντάλλαξαν γνώσεις και απόψεις με μαθητές άλλων σχολείων, δημιούργησαν συνεργατικό ψηφιακό υλικό ,στοχεύοντας μέσω αυτών στη διαμόρφωση ενός σχολείου αειφορίας, συνεργατικής μάθησης και συμπερίληψης.