2592061212
Νικήσιανη, 64001, ΚΑΒΑΛΑΣ
mail@dim-nikis.kav.sch.gr

Ταυτότητα και όραμα του σχολείου μας

Το Δημοτικό Σχολείο Νικήσιανης έχει έδρα του το πανέμορφο ομώνυμο χωριό. Η ιστορία της εκπαίδευσης των μαθητών, έρχεται από το βάθος των χρόνων. Με σχολικές μονάδες αλλά και σχολικά κτίρια διαφόρων τύπων φτάνουμε στο 1938, έτος θεμελίωσης του υπάρχοντος κτιρίου το οποίο στέγασε τα όνειρα και την πνευματική καλλιέργεια του τόπου και από τότε χρησιμοποιείται ανελλιπώς. Το 2022 αναβαθμίστηκε ενεργειακά με ολική θερμομόνωση κελύφους, αντικατάσταση κουφωμάτων, υαλοπινάκων, καυστήρα και φωτισμού με υλικά προηγμένης τεχνολογίας προσφέροντας ένα σύγχρονο τρόπο διαβίωσης. Επίσης, έγινε περισσότερο οικολογικό, καθώς υλοποιήθηκε εγκατάσταση φωτοβολταϊκού συστήματος. Το Δημοτικό Σχολείο Νικήσιανης εν έτη 2024 φιλοδοξεί να συνδέσει το παρελθόν με το μέλλον, την παράδοση με την καινοτομία. Πιστεύουμε ότι η ποιότητα των στοιχείων της ενδοσχολικής ζωής, επιδρά και επηρεάζει την ποιότητα των στοιχείων της προσωπικότητας του μαθητή. Αντίστροφα, η δραστηριότητα των μαθητών, επηρεάζει την ποιότητα της σχολικής ζωής, καθώς ανάμεσα στο μαθητή και το σχολείο υπάρχει δυναμική σχέση αλληλεπίδρασης. Στόχος μας η δημιουργία ασφαλούς και ευνοϊκού περιβάλλοντος σχολικής ζωής, κτιριολογικά και μαθησιακά, μέσα στο οποίο ο μαθητής ζει, δραστηριοποιείται, έχει εμπειρίες και προσπαθεί να καταξιωθεί ως άνθρωπος .